המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן


  

ליצירת קשר

שם
נייד
מייל
תוכן הפנייה

דליפת שתן אחרי לידה

נתונים על דליפת שתן אחרי לידה

נשים רבות סובלות מדליפת שתן לאחר לידה. 30% מהנשים המתעמלות לאחר לידה מדווחות על דליפות שתן ו- 20% מפסיקות להתעמל כתוצאה מכך. אז מה קורה ברצפת האגן שלנו המחמיר כל-כך את הבעיה?

 

סיבות לדליפת שתן לאחר לידה

נזקים לרצפת האגן במהלך הלידה הבאים לידי ביטוי בדליפות שתן הינם לידה ראשונה, לידה וגינאלית, תינוק במשקל של מעל 4 ק"ג, שלב 2 ארוך, לידה מכשירנית (ואקום / מלקחיים). הפגיעה בשרירי רצפת האגן מתאפיינת בעיקר בפגיעה במערכת התמיכה של האגן עצמו או בפגיעה בעצב המעצבב את רצפת האגן. בהסתכלות חיצונית בעזרת מראה קטנה ניתן לראות ירידה במיקום הפרינאום. בנוסף לכך, בבדיקת רופא, תיתכן ירידה של צוואר השלפוחית וצניחה של השלפוחית – 52% בקרב נשים לאחר לידה ראשונה.

טיפול בדליפת שתן לאחר לידה

על מנת להפחית את שיעור דליפות השתן לאחר לידה יש ראשית להקפיד ולהימנע מישיבה על גלגל מיד לאחר הלידה. צורת ישיבה זו היתה מקובלת בעבר במטרה להפחית כאב באזור התפרים. אך היום מניסיוננו אנו יודעים כי ישיבה זו עשויה להגדיל הסיכוי לצניחת איברים ולדליפת שתן. ניתן ורצוי להתחיל בתרגול עצמוני של שרירי רצפת האגן עוד במסגרת האשפוז בבית היולדות. תרגול מוקדם שכזה יעזור משמעותית בהפחתת שיעור הדליפות משום שיגרום לפעילות השרירים האמורים לעזור במניעת דליפות השתן מיד עם תהליך החלמתם לאחר הלידה. עם החזרה הביתה יש להימנע מנשיאת משאות כבדים ולהקפיד על מנוחה. פעילות מאומצת המתלווה אליה עליה בלחץ התוך בטני עלולה לגרום לדליפת שתן או צניחת אברי האגן. כל זאת משום ששוב, המערכת המיצבת אינה מוכנה לפעילות בדרגת קושי זו. חזרה לפעילות גופנית צריכה להיות בהדרגה ובעצימות בינונית. אישה שילדה וגינאלית ללא סיבוכים, אין מניעה שתחזור לפעילות במיידי. אישה שחוותה לידה עם סיבוכים או ניתוח קיסרי, חשוב שתקבל אישור לחזרה לפעילות גופנית מהרופא המטפל. בהמשך מומלץ מאוד לפנות לפיזיותרפיה לשיקום רצפת האקגן במטרה להפחית הסיכוי לדליפות שתן. בצרפת, בשונה ממדינת ישראל, מקבלת כל איזה אחרי לידה סדרה של 12 טיפולי פיזיותרפיה לחיזוק שרירי רצפת האגן במטרה להפחית את שיעור דליפות השתן וצניחת אברי האגן.


המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן - "בית דנאי", רח' ויצמן 24 כפר סבא, טל: 09-7443838

© המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן כל הזכויות שמורות

clickweb logo להיות במקום גבוה יותר