המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן


  

ליצירת קשר

שם
נייד
מייל
תוכן הפנייה

דליפת שתן לאחר ניתוח ערמונית

הגדלת הערמונית (הפרוסטטה) או בשמה המקצועי אדנומה כמו גם סרטן הערמונית או בשמו המקצועי אדנו-קרצינומה, מצריכים לרב טיפול ניתוחי. בניתוח מסוג זה, מסיר המנתח את בלוטת הערמונית (הפרוסטטה) ואת החלק של צינור השופכה איתו באה הערמונית (הפרוסטטה) במגע ישיר. במהלך הניתוח לכריתת הערמונית (הפרוסטטה), מוסר גם צינור הזרע ולעיתים אף מתבצעת כריתה של העצב האחראי על האונות אשר בהעדרו מתקבל מצב של אין אונות אצל הגבר. במהלך הניתוח משנה הרופא את צורת השלפוחית (נראית כעת כמצנח) ומבצע מספר תפרים לאיחוד החלקים שהופרדו זה מזה. יהיו האיברים הנכרתים אשר יהיו, אין להתעלם מהבעיה המופיעה לאחר ניתוח מסוג זה והיא: דליפת שתן. דליפת השתן מתרחשת משום פגיעה בסוגר המקורב לשלפוחית השתן ואשר תפקידו להיסגר בשלב המילוי של השלפוחית ולהיפתח בשלב הריקון שלה. על מנת להתמודד עם תופעת דליפת השתן בעקבות ניתוח להסרת הערמונית (הפרוסטטה), נדרש תפקוד יעיל של שרירי רצפת האגן אשר יביא עימו בהכרח מצב בו לא תתאפשר יציאת שתן לא מבוקרת מהגוף. דליפת שתן בקרב גברים מתרחשת לרוב בעת שינויי תנוחה כמו מעבר משכיבה לישיבה או מישיבה לעמידה ולהיפך. לעיתים תתרחש הדליפה באופן רציף כל עוד הגוף הינו במנח אנכי כמו בעת עמידה, הליכה ו/או ישיבה. לעיתים יכול הגבר להתלונן על קושי בהתאפקות הבא לידי בדליפת שתן עוד קודם ההגעה לאסלה. כמות השתן הדולפת יכולה להיות קטנה, בינונית ועד כדי אובדן כל כמות השתן המצוייה בשלפוחית.


דליפת שתן בגברים כתוצאה מניתוחי ערמונית (הפרוסטטה) למיניהם ניתנת לטיפול. מרגע שמושגת הטבה מבחינת דליפת השתן אצל הגבר, הרי שהמצב, בדרך כלל, לא יחזור לקדמותו. דהיינו, גבר שטיפל בדליפת השתן ממנה סבל בעקבות ניתוח ערמונית (פרוסטטה), סביר שלא יחזור למצבו כפי שהיה מיד לאחר הניתוח.


הטיפול בדליפת שתן לאחר ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) מתבסס על חיזוק שרירי רצפת האגן. הכוונה לקבוצת שרירים מסויימת שעכשיו צריכה לקבל על עצמה תפקוד נוסף במקום אותו סוגר שקודם לכן היה בפתח השלפוחית.


בנוסף לחיזוק שרירי רצפת האגן, יש לוודא כי מצב שרירי הנשימה הינו משביע רצון וכן תפקוד שרירי הבטן העמוקים והגב. רק אם מערכת זו תהיה מספיק חזקה, נשיג הטבה בדליפת השתן בקרב גברים לאחר ניתוחי ערמונית (פרוסטטה).ראוי להדגיש כי ברור שסביב דליפת השתן קיימת בושה וקושי לדבר על הנושא. כאנשי מקצוע אנו פתוחים לשמוע על הבעיה. חשוב לנו לשמוע על מנת למצוא את הפיתרון היעיל ביותר. ככל שיקדים הגבר הסובל מדליפת שתן לאחר ניתוח ערמונית (פרוסטטה) לפנות לטיפול כך הסיכוי לשיפור יהיה גדול יותר. שיפור במצב הדליפה מביא עימו שיפור באייכות החיים ובביטחון העצמי של הגבר לאחר ניתוח ערמונית (פרוסטטה).


ניתוחים לכריתת בלוטת הערמונית (פרוסטטה) מיועדים להסרת גידולים ממאירים או שפירים ובמצבים של הגדלה מוגזמת בגודלה של הבלוטה. כמעט בכל הניתוחים בהם מבוצעת כריתה שלמה של הערמונית ולעיתים גם באלו בהם נכרת רק חלק מהבלוטה, נגרם נזק לסוגר הפנימי של צינור השופכה שמצוי בסמוך לבלוטת הערמונית. כתוצאה מפגיעה זו מתלוננים גברים רבים על דליפות שתן במאמץ וגם מתוך דחיפות. הסיבה לדליפה נעוצה בהפחתה ביכולת הסגירה של צינור השופכה באזור יציאתו מהשלפוחית. במקרה שכזה מתבססת היכולת לעצור את הדליפה על יכולת הפעילות של הסוגר הפנימי ושרירי רצפת האגן. גברים יכולים לשפר את יכולת הכיווץ של שרירי רצפת האגן וכך למנוע את התרחשות דליפות השתן. קיימת חשיבות גדולה להתחיל בטיפול בסמוך לניתוח ולא להמתין יתר על המידה על מנת ששרירי רצפת האגן יתפקדו באופן מקסימלי ולא יעברו חולשה על רקע אי שימוש.  


המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן - "בית דנאי", רח' ויצמן 24 כפר סבא, טל: 09-7443838

© המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן כל הזכויות שמורות

clickweb logo להיות במקום גבוה יותר