המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן


  

ליצירת קשר

שם
נייד
מייל
תוכן הפנייה

השמנה ודליפת שתן

בהשמנה נשית לעומת השמנה גברית ("השמנת אגס"), אנו עדים לעליה ביחס שבין היקף המותן והאגן המעידה על השמנה בעיקר באזור הבטן. ערך של מעל 0.8 אצל נשים יכול להעמיד את האישה בסכנה לתחלואה ובין השאר בסיכון יתר לדליפות שתן וצניחת איברים.

סיבות לדליפת שתן בעודף משקל

הסיבה לכך היא המשקל הרב המופעל על עצמות האגן וטבעת האגן עצמה. זו מצידה מתקשה לעמוד בעומס ובכך גובר המתח והלחץ באזור שריר רצפת האגן המונע מהם להתגייס בצורה טובה ואף מסב להם נזק על רקע מתיחה לאורך זמן.
מחקרים בתחום מצאו קשר סטטיסטי חזק בין השמנה ודליפת שתן לפיו  עליה ב-5 יחידות BMI קשור בעליה בסיכון ללקות בדליפת שתן בשיעור שבין 20 ל- 70%. הפיתרון החד משמעי לתופעת הדליפה הקשורה בהשמנה הינו ירידה במשקל. ירידה במשקל בשיעור של מעל 5% עשויה לשפר את מצב דליפת השתן בכ- 50%. אז אייך עושים זאת? טיפול שמרני הוא הבחירה הראשונה: תזונה נכונה ע"פ תפריט מומלץ שניתן ע"י תזונאית מסמכת והקפדה על פעילות גופנית יכולים לסייע בהשגת המטרה. במקרים חמורים של השמנת יתר ניתן לשקול התערבות ניתוחית להפחתת משקל וכך לשפר כמעט במיידי את תסמיני דליפת השתן. 

דרכי טיפול בדליפת שתן בעודף משקל

על מנת להביא לשיפור משמעותי יותר בתופעת דליפת השתן יש צורך גם בתרגול לחיזוק שרירי רצפת האגן באמצעות פיזיותרפיסטים מומחים לטיפול ברצפת האגן.  אצל נשים שמנות הממעטות לעסוק בפעילות גופנית, אנו עדים למודעות גופנית ירודה. משנבקש מנשים אלו לכווץ את שרירי רצפת האגן, סביר שהן תגייסנה שרירים אחרים כגון שרירי הישבן, מקרבי הירך ושרירי הבטן ופחות את שרירי רצפת האגן עצמם. לטובת אלו בא הטיפול באמצעות מערכת הביו פידבק (משוב). זוהי מערכת המאפשרת לזהות את שרירי רצפת האגן, ללמוד להפעילם נכונה ולחזק אותם. לעיתים משולבים טיפולים פיזיותרפיים נוספים וזאת לאחר קביעת תוכנית טיפול מקיפה  במטרה להפחית את דליפות השתן ולמנוע צניחת איברים.


המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן - "בית דנאי", רח' ויצמן 24 כפר סבא, טל: 09-7443838

© המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן כל הזכויות שמורות

clickweb logo להיות במקום גבוה יותר