המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן


  

ליצירת קשר

שם
נייד
מייל
תוכן הפנייה

צניחת רחם

ערב אחד, בזמן המקלחת הוא נימוש: גוש קטן בנרתיק, נראה ככדור קטן: זוהי צניחת רחם. צניחת רחם יכולה להופיע בכל גיל, בדרך כלל החל מהלידה הראשונה. צניחת רחם מתאפשרת בשל חולשה של שרירי רצפת האגן. משום החולשה, שרירי רצפת האגן לא יכולים לתמוך באיברים הפנימיים קרי שלפוחית השתן והרחם ואז מתרחשת הצניחה.

כאשר מתרחשת צניחת רחם יש בכך משום רמז למתיחה עודפת של הרצועות האוחזות את הרחם ולחולשה כללית של שרירי רצפת האגן. בהרבה ממקרי הצניחה של הרחם אנו מאבחנים גם חולשה של שרירי הבטן (בעיקר השריר הרוחבי) וכן חולשה של שרירי הגב העמוקים. שרירים אלו אמורים לסייע לרחם להתקבע במקומו בחלל האגן ולא לאפשר לו לנוע יתר על המידה. צניחת רחם יכולה להתרחש מיד לאחר לידה ואולם במרבית המקרים חוזר הרחם למקומו כעבור כ- 4-6 שבועות. במידה ולא חזר למקומו אזי מדובר בצניחה אמיתית.


צניחת רחם תיתכן על רקע פעילות גופנית מאומצת כזו הדורשת התמודדות עם משקלים גבוהים, מנופים גדולים או כפועל יוצא מעיסוק הדורש מאמצים גדולים כפי שקורה בעבודת אחיות במחלקות בתי חולים, גננות או מטפלות הנדרשות להרמות חוזרות של ילדים ועוד....
עם הפסקת המחזור קיים סיכוי גבוה יותר לצניחת רחם משום השינויים ההורמונליים המחלישים גם הם את שרירי רצפת האגן ועשויים לעודד צניחת רחם.

הטיפול במצבים של צניחת רחם מתחלק לשניים: במצבים קלים של צניחת רחם, אפשר להסתפק בפיזיותרפיה לשיקום שרירי רצפת האגן. טיפול שכזה כולל שימוש במגוון טכניקות שכולן מטרתן אחת: חיזוק השרירים. לאחר בדיקה וגינאלית מעמיקה בה יבדקו כל שרירי רצפת האגן לצורך הערכת כח השריר והערכת הסיבולת שלהם, תחליט הפיזיותרפיסטית מהו הטיפול היעיל ביותר לצורך חיזוק שרירי רצפת האגן שכשלו במשימת התמיכה של הרחם.

השיטה המקובלת ביותר היא הביו-פידבק. במהלך התרגול אל מול המערכת הנ"ל, מתאפשר למטופלת ולפיזיותרפיסטית, גם יחד, לראות את הפעילות החשמלית של השרירים מעל גבי מסך. בהנחיית הפיזיותרפיסטית מתרגלת המטופלת את השרירים תוך שימת דגש על גיוס נכון של שרירי רצפת האגן, הרפיית השרירים הללו, מידת הכח המופק בעת איסוף אותם שרירים. בתום סדרת הטיפולים , ואפילו במהלך הטיפול עצמו, יכולות המטופלת והפיזיותרפיסטית לחוש בהטבה במידת הצניחה. כמו כן ניתן לחוש בשיפור בכוח השריר וביכולת הגיוס הנכונה והטובה שלו.

טיפול לחיזוק שרירי רצפת האגן עשוי לדחות את הצורך בניתוח לשיקום רצפת האגן ויעניק איכות חיים טובה יותר לאישה הסובלת מצניחת רחם. במקרים חמורים  של צניחת רחם ובמידה והטיפול השמרני לא צלח, קיים צורך בטיפול ניתוחי. ניתוחים לתיקון צניחה של הרחם מומלצים בעיקר לאחר סיום הילודה והם מבוצעים ע"י רופאים אורוגניקולוגיים מומחים בתחום ובמרבית המקרים כאשר מדובר בנשים מבוגרות שסיימו את פרק ההריונות שלהן, יעדיף המנתח להוציא לגמרי את הרחם. מצב בו הרחם מורגש או נראה בחלל הנרתיק. צניחת הרחם הינה ביטוי לחולשה של שרירי רצפת האגן ויכולה לנבוע כתוצאה מנזקים המתרחשים בלידה, במצבים כרוניים של עליה בלחץ התוך בטני כמו בעצירות, בשיעול כרוני או בהשמנה.

צניחת הרחם יכולה להופיע גם בגיל המבוגר על רקע שינויים הורמונליים המתרחשים בגוף וגורמים להחלשות של שרירי רצפת האגן.

הטיפול בצניחת רחם הוא לרוב טיפול פיזיותרפי לחיזוק שרירי רצפת האגן ובמקרים חמורים יותר יש צורך בניתוח.המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן - "בית דנאי", רח' ויצמן 24 כפר סבא, טל: 09-7443838

© המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן כל הזכויות שמורות

clickweb logo להיות במקום גבוה יותר