המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן


  

ליצירת קשר

שם
נייד
מייל
תוכן הפנייה

צחקתי עד שנרטבו לי התחתונים

הרפואה עדיין לא גילתה למה דווקא ילדות בנות 5 עד 12 מועדות לסבול מדליפת שתן בזמן צחוק. במקום לתת לבושה לפתור את הבעיה, אפשר להתחיל לטפל בהרגלי ההתרוקנות.
קישור לכתבה שפורסמה באתר NRG


קשיים בשליטה במתן שתן נקשרים בדרך כלל בנשים ובקשישים, אבל התופעה קיימת גם אצל ילדים, ובאופן ספציפי יותר - בעיקר בילדות בגילאים 5 עד 12. כשמדובר בילדים, נהוג לכנות את התופעה "דליפת שתן בעת צחוק" (Giggle Incontinence), והיא מופיעה סביב גילאי 5-7, מסיבות שאינן ידועות עדיין.

איבוד השתן מתרחש בין רגע, מבלי שניתן לעצור אותו. כמות השתן שנפלטת החוצה זהה לכמות שהיתה בשלפוחית רגע אחד לפני. גם מימדי התופעה אינם ברורים מספיק וזאת, סביר להניח, בשל הבושה ואי הנוחות הקשורים בשיחה על נושא מסוג זה. תפקיד ההורים הוא קריטי באיתור הבעיה, בעידוד הילדה לספר ולשתף, וכמובן - בפנייה לייעוץ ולטיפול.

ברוב המקרים, בדיקות נוירולוגיות, אורולוגיות ומבחנים אווירודינאמיים אינם מצביעים על בעיה במבנה הגופני של הילדה. לכן, האבחון של דליפת שתן מתבסס בעיקר על ההיסטוריה הרפואית ותיאור התלונה.

מחקרים שבדקו את הנושא מצאו שדליפת השתן נקשרת בשכיחות גבוהה להרטבות ליליות, בריחות צואה והיסטוריה של דלקות בדרכי השתן. אצל קרובי משפחה בדרגה ראשונה נמצאה שכיחות גבוהה יותר להפרעות מסוג דחיפות ותכיפות במתן השתן.

הרגלי התרוקנות קבועים
אז מה בכל זאת מתרחש כאן? ואיך ייתכן שילדה שכבר סיימה את פרק הגמילה מחיתולים מוצאת עצמה בכל זאת, כשהיא רטובה לגמרי?

אחד המחקרים קובע כי כנראה מדובר באי יציבות של השריר הנמצא מסביב לשלפוחית ומתכווץ באופן פתאומי ובלתי נשלט, ובכך מאפשר את בריחת השתן. מחקר אחר משייך את התופעה למשפחה של בעיות הנקראת Cataplexy, המתאפיינות במצב פתאומי וחולף של איבוד הטונוס בכל שרירי הגוף, בעקבות גירוי אמוציונלי.

בדרך כלל נוהגים לטפל בבעיה בעזרת שילוב בין פיזיותרפיה ותרופות. במסגרת הטיפול
הפיזיותרפי נהוג לערוך יומן מעקב לצריכת נוזלים, ולהקנות הרגלי התרוקנות בזמנים קבועים, על מנת להימנע ממצב שבו תכולת השלפוחית גדולה מהרגיל. בנוסף, המטופל מבצע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן.

הטיפול התרופתי הינו מסוג אנטי-כולינרגי, וכולל תכשירים כמו Oxybutynin, שמטרתם להפחית את הסימפטומים של שלפוחית רגיזה, תכיפות או דחיפות במתן שתן והשתנות היליות. גם ריטלין הוא אחד השמות שנבדקו לטיפול במצבים כאלה. בכל מקרה, הטיפול התרופתי ניתן באופן זמני, רק עד שהבעיה חולפת. 


המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן - "בית דנאי", רח' ויצמן 24 כפר סבא, טל: 09-7443838

© המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן כל הזכויות שמורות

clickweb logo להיות במקום גבוה יותר